zadaj pytanie - na pewno odpowiem

wtorek, 21 czerwca 2011

Komercyjny Stardoll


 Do dzisiejszego tematu zainspirowała mnie wspaniała (czyt. komercyjna) strona, a mianowicie Stardoll. Nie będę tu za dużo pisać czym jest stardoll, bo chodzi mi o coś innego - czyli jak dzieci i nastolatki marnują kasę.


 Większość z was ma pewnie profile na tej stronie, albo chociaż raz o niej słyszało. Jeżeli zdarzy się ktoś kto o tym nie słyszał, to przybliżę trochę wiedzę o stardollu.

Stardoll - Gdy strona powstała w 2006 roku, nosiła nazwę Paperdoll Heaven. Dopiero później zmieniła się na Stardoll. Ta gra jest dla dzieci i nastolatek (mniej więcej od 8 do 18 roku życia) - jest dostępna na całym świecie) Każdy użytkownik tworzy tam swoją lalkę (Medoll), którą można potem malować i ubierać w kupione wcześniej ubrania, biżuterię i kosmetyki. Każda lalka ma też swój apartament. Są tam też albumy - każda lalka ma swój album, który można ozdabiać. Są tam też scenerie - to takie jakby komiksy tworzone przez użytkowników. Na Stardoll obowiązuje inna waluta, a mianowicie SD (Stardollary) i SM (Starmonety). Stardolarami posługują się tylko i wyłącznie SS (Superstar).

SS (Superstar) - Żeby zostać Superstar trzeba oczywiście zapłacić - np. za miesiąc płaciło się 13 zł - realnymi pieniędzmi. Później, żeby korzystać ze wszystkich funkcji, trzeba dokupić Stardollary (oczywiście za realne pieniądze). Wtedy odblokowują się opcje dostępne tylko dla SS, czyli: robienie imprez, dodatkowe pokoje w apartamencie (NSS - normalny użytkownik - ma do dyspozycji tylko dwa pokoje), dodatkowe ubrania, kosmetyki (NSS nie mają kosmetyków - no chyba, że dostanie się jakiś w prezencie), więcej kartek w albumie, mogą robić więcej zdjęć i używać Starbazaru (można sprzedawać tam swoje zaprojektowane ubrania,a  także kupować je u innych - ta opcja odblokowuje się, gdy będzie się miało określoną liczbę Starpunktów - punktów za aktywność), itp. 

Nagrody - na stardoll każdy użytkownik może dostać tez nagrodę: Najlepszy album (jak sama nazwa wskazuje, nagroda jest za najlepszy album) - żeby dostać tą nagrodę, inni użytkownicy muszą głosować na ten album, Najlepsza sceneria - tak samo jak na album, trzeba tez głosować na scenerię, Najlepszy projektant - można zagłosować na najlepszy projekt zrobiony przez jakiegoś użytkownika, Covergirl (CG) - nagroda za najlepszy apartament, medoll i aktywność (użytkownicy tak samo jak w albumie, czy w scenerii mogą głosować), National Covergirl (NCG) - to tak jakby krajowa Covergirl, czyli najlepsza lalka na świecie.

Całe to streszczenie napisałam własnoręcznie, więc proszę o niekopiowanie go.

W streszczeniu napisałam o Superstar - czyli, żeby nimi zostać, to trzeba zapłacić. Pewnie większość z osób, które nie grają w tą grę, uważają to za śmieszne. Bo płacić za jakąś grę? Nie lepiej kupić sobie realne ubrania? Tak, też tak uważam, ale większość z tych osób co są SS jest po prostu uzależniona od stardolla i ciągle chce nowe opcje, więc za nie płaci. Tylko skąd oni biorą te pieniądze? Od rodziny? Z kieszonkowego? Ja sama mam tam profil, ale obiecałam sobie, ze za nic tam nie zapłacę.

Kiedyś stardoll podobno był grą dla wszystkich. Nie trzeba było płacić tam realnymi pieniędzmi - były tylko Starmonety, które zdobywało się w różnych grach. Dopiero po jakimś czasie ta gra stała się komercyjną stroną internetową, która za wszystko bierze pieniądze. Ja rozumiem, ze admini chcieli zarobić, ale bez przesady! Oni teraz zarabiają miliony i dają coraz więcej opcji dla SS - niedługo będą tam tylko wchodzić osoby, które chcą za wszystko płacić,a  reszta użytkowników po prostu usunie sobie stamtąd profile. A najlepsze jest to, ze istnieje też tam specjalny klub - Royalty. Żeby się do niego dostać, to trzeba wykupić sobie SS na cały rok (czyli zapłacić ok. 30 zł). Jak dla mnie to jest chore - bo mogą być jakieś opcje premium,a le bez przesady. Jeżeli zgadzacie się ze mną to napiszcie w komentarzu.

PS: Nie chciałam nikogo urazić - to jest tylko moje zdanie. Jeżeli jesteś SS, to jeżeli chcesz, to nią zostań. Nikogo nie zmuszam do niepłacenia.

A to moja medoll:

I jeszcze jedno - mam wyniki ankiety z poprzedniej notki:


1 MIEJSCE - Największy wytrzeszcz oczu (50 %)

2 MIEJSCE EX AEQUO - Największy Hamburger i Największa kula z opasek (25 %)

10 komentarzy:

 1. czytając tą notke nie wiedziałam, że strona stardoll aż tak upadła, owszem kiedyś sama w to grałam, ale miało to raczej forme zabawy, a nie wydawania bez potrzebnie pieniędzy na pokazanie hmmm... jakiegoś zamiennika statusu społecznego.
  miło czyta się Twoje notki ; ) dodaje do obserwowanych ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale sweet! Ja teszsz mam tam profileq! ale nie jestem ss :( wejdź na mojego blogusia i skomciaj ok? i dodaję do, do.... obserwatorów! :0

  OdpowiedzUsuń
 3. a! zapomniałem podać adresu!
  - http://parpucelek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. dzięęękuje ;* u mnie to już czasem była paranoja, jak miałam np. 5 blogów w jednym tygodniu + jeszcze prowadziłam photobloga ;D ech, ja w sumie też co jakiś czas myśle o tym, żeby zrezygnować, ale zbyt wiele czynników skłania mnie do tego, żeby to zrobić ;x

  OdpowiedzUsuń
 5. ja rezygnowałam bo albo zmieniałam poglądy na świat albo za dużo znajomych go znało, a znajdowały się tam rzeczy, których nie powinni przeczytać wszyscy ;)
  no w sumie czemu nie ; ) ale co masz na myśli pisząc rozsławić ? ; )

  OdpowiedzUsuń
 6. no okey ; ) jak coś to ja też mogłabym zrobić tak z Twoim blogiem na moim, ale musiałabyś mnie poinstruować jak zrobić button i jak to wstawić ;D sorry, ale na tej stronie bloga nie miałam jeszcze i nie bardzo to jak na razie ogarniam ;c ;x

  OdpowiedzUsuń
 7. ogarnęłam ;D !
  może być coś takiego ?

  http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://s.bravo.pl/download/multimedia/pictures/1007/242794071117482012024615.gif&imgrefurl=http://www.bravo.pl/foty/music-/idm,259763/ids,166022/idu,242794/t,usr/&usg=__j1EPW9HQ9BTa91H77uVnYstHcDE=&h=288&w=290&sz=4&hl=pl&start=0&sig2=Z9Cd_OFXJJya0PV-JsQEVg&zoom=1&tbnid=I5o72_vvibVrGM:&tbnh=149&tbnw=154&ei=np8ATpfCEsXSsgbrn8T-DA&prev=/search%3Fq%3Dmusic%26hl%3Dpl%26biw%3D1440%26bih%3D809%26gbv%3D2%26tbm%3Disch&itbs=1&iact=hc&vpx=549&vpy=272&dur=945&hovh=224&hovw=225&tx=137&ty=133&page=1&ndsp=28&ved=1t:429,r:9,s:0&biw=1440&bih=809

  OdpowiedzUsuń
 8. ej, ten jest dobry ; )nie musisz robić więcej, jak na pierwszy raz jest okey ! ;D

  OdpowiedzUsuń
 9. akurat w obecnej chwili jakoś nie mam na to ochoty, ale dziękuje za to, że wgl by Ci się chciało ;) ;*

  OdpowiedzUsuń
 10. fajny blog ;d.
  dodaję ! .. a 'dzieci' się na to wszystko nabierają. ;/. strasznie ich naciągają ..

  OdpowiedzUsuń